7 Aralık 2021 Salı

Buzdolabınız mikrop yuvası olmasın

Yiyeceklerin buzdolabında saklanması hem mikro organizmaların üremesini yavaşlatması ve bu yolla gıda zehirlenmelerinin önlenmesi, hem de gıda maddelerinin besin değerlerinin korunması açısından kaçınılmazdır.

 

İdeal buzdolabı içi sıcaklığı

Besinlerin buzdolabında uygun şartlarda saklanabilmesi buzdolabının içindeki soğukluğa bağlı olduğu kadar bu soğukluğun dolabın içinde eşit olarak dağılmasına da bağlıdır. Yiyeceklerin ideal saklanma sıcaklığı 0 ile +4°C'dir. Bilinmelidir ki +4°C ve daha soğuk dereceler Listeria monocytogenes gibi mikroorganizmaların üremesini çok belirgin şekilde zayıflatmakta, Salmonella enterica gibi çok ciddi gıda zehirlenmesi yapabilen tehlikeli bakterilerin üremesini de durdurmaktadır.

 

Buzdolabı nasıl doldurulmalı ?

İyi bir gıda güvenliği sağlayabilmek için buzdolabının en soğuk yerine (+4°C'den daha soğuk olan kısım) çiğ et ve çiğ balıkları, çiğ yumurta içeren evde hazırlanmış besinleri (mayonez gibi), soslu ve sulu et yemeklerini koymalısınız. Marketten satın alınan gıda maddelerinin çevresindeki karton ambalajları çıkardıktan sonra buzdolabına yerleştirmeniz, bu karton ambalajların üzerinde bulunan mikroorganizmaların buzdolabına taşınmasını engelleyecektir. Ayrıca, daha az ambalaj olması buzdolabındaki soğuk hava sirkülasyonunun da daha iyi olmasını sağlayacaktır. Yine soğuk hava sirkülasyonunu engellemesi açısından, buzdolabının aşırı doldurulması da önerilmiyor. Yarım kalan ve tekrar buzdolabına konan yiyeceklerin üzerinin ya streç film ile örtülmesi ya da kapaklı saklama kaplarına konması gerekiyor. Ayrıca, yiyecekleri sıcak iken buzdolabına koymamanız gerekli çünkü bu buzdolabı içindeki sıcaklığın artmasına neden olmaktadır. Ancak sıcak bir yemeğin soğumasını da 2 saatten fazla beklememelisiniz. Çünkü bazı gıda maddeleri pişirildikten sonra bile Clostridium perfringens sporları içermekte ve oda sıcaklığında bu sporlar ciddi gıda zehirlenmelerine yol açan toksinler üretmektedir.

 

Buzdolabının temizlenmesi

Hijyenik bir buzdolabınız olması için dolabın içini düzenli aralıklarla temizlemelisiniz. Sabunlu su ile sildikten sonra mutlaka durulanmalı. Çamaşır suyu gibi maddeleri buzdolabının içinde kullanmamalısınız, dolabın iç çeperlerine zarar vererek buralara de bakteri yerleşmesine neden olabilir. Eğer temizlik için sünger kullanıyorsanız süngerin girintili çıkıntılı yapısının bakteriler için ideal bir ortam olduğunu unutmayın. Bu durumda her buzdolabı iç temizliğinde yeni bir sünger kullanabilirsiniz. Çamaşır makinesinde yüksek ısıda yıkanmış ve kurutulmuş bir bezi başka bir yerde kullanmadan buzdolabı içini silmek için sabunlu bez olarak kullanmak da diğer bir çözüm. Eğer buzdolabınız ''No Frost'' değil ise sık sık buzunu çözmeyi unutmayın.

 

Ayrıca buzdolabınızın kapısının tam olarak kapandığından emin olmalı ve kapısını çok sık açıp kapamaktan ve uzun süre açık bırakmaktan da kaçınmalısınız.

 

24/08/2014

 

Bu yazı KolayDoktor.com'un doktorlardan oluşan tıbbi yayın kurulu tarafından aşağıdaki bilimsel kaynaklar kullanılarak özgün makale olarak yazılmıştır. Yazının ve görsellerinin tüm yayın hakları KolayDoktor.com'a aittir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. İzinsiz başka yerde yayınlanamaz. Kopyalanması halinde yasal işlem uygulanacaktır.

 

Kaynak:

Fransa Ulusal Gıda, Çevre ve İş Güvenliği Ajansı (ANSES) yayınları

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


Reklamlar