7 Aralık 2021 Salı

Ebola'nın 10 temel özelliği

1- Ebola virüsü coğrafi olarak Avrupa ve ABD'de doğal ortamda mevcut değildir. Ekim 2014'de sadece 3 hasta Batı Afrika'da bu hastalığa yakalanıp tedavilerinin devamı için kendi ülkelerine nakledilmişlerdir.

 

2- Ebola virüsü ile enfekte olmuş kişiler, hastalığın belirtileri henüz başlamamış ise bulaştırıcı değillerdir.(Yani hastalık kuluçka döneminde bulaşmaz).

 

3- Ebola virüsünün bulaşabilmesi için hastalık belirtileri gösteren kişiyle yakın fizik temas ya da hasta kişinin vücut sıvılarıyla temas ya da vücut sıvılarıyla kirlenmiş yüzeylere temas gerekmektedir (örneğin terli çamaşır, kusmuk bulaşmış havlu, vs)

 

4- Ebola virüsü grip gibi hava yoluyla bulaşmaz (örneğin toplu taşıma araçlarında). Sinek veya böcekler virüsü taşımazlar.

 

5- Hastalığın kuluçka süresi genellikle birkaç gündür ama 3 haftaya kadar uzayabilir.

 

6- Kanamalar hastalığın başlangıcında görülmez, ancak hastalığın ilerleyen günlerinde başlar.

 

7- Ebola virüsü cilt üzerinde alkol solüsyonları ile, yüzeyler üzerinde ise suda % 0,5 seyreltilmiş çamaşır suyu ile yok edilebilir.

 

8- Ebola virüsüne karşı henüz bulunmuş bir aşı ve etkisini kesin kanıtlamış bir ilaç yoktur.

 

9- Hastalık belirtileri başlamadan tanı koymak mümkün değildir.

 

10- Hastalık belirtileri gösteren kişilerde yoğun bakım destek tedavisi ne kadar erken başlatılırsa hastanın iyileşme şansı o kadar yüksektir.

 

23/10/2014

 

Bu yazı KolayDoktor.com'un doktorlardan oluşan tıbbi yayın kurulu tarafından aşağıdaki bilimsel kaynaklar kullanılarak özgün makale olarak yazılmıştır. Yazının ve görsellerinin tüm yayın hakları KolayDoktor.com'a aittir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. İzinsiz başka yerde yayınlanamaz. Kopyalanması halinde yasal işlem uygulanacaktır.

 

Kaynaklar :

Institut de Veille Sanitaire, Fransa (Ekim 2014'de konsülte edildi).

 

Fransa Sağlık Bakanlığı yayınları ( Ministère des Affaires sociales, de la Santé et des Droits des femmes), (Ekim 2014'de konsülte edildi).

 

European Centre for Disease Prevention and Control. Outbreak of Ebola virus disease in West Africa. Seventh update, 17 October 2014. Stockholm : ECDC ; 2014

 

Dünya Sağlık Örgütü yayınları, Ekim 2014

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


Reklamlar