7 Aralık 2021 Salı

Fast food'u daha sağlıklı yiyebilirsiniz

Çoğumuz ve özellikle gençler fast food'u tadı, pratikliği ve ekonomik olması nedeniyle tercih etmekte. Ayrıca çocuklar için de fast food'un çekici olduğu bir gerçek. Aslında çok sık yememek ve her restoranda olduğu gibi sunulan menüleri daha iyi seçmek şartıyla bu pratik yiyecek o kadar da korkulacak bir şey değil. Eğer bu tür restoranlara sık gidiyorsanız, bazı prensipleri mutlaka aklınızda tutmanız gerekiyor.

 

Hamburger

Aslında içerdiği karbonhidrat (ekmek), protein ( kıyma, tavuk eti ya da balık) ve sebzeler (marul, soğan, turşu ) nedeniyle tek başına dengeli bir besindir. Sorun, içeriğindeki özellikle soslar gibi yağ yönünden çok zengin malzemelerin bulunmasından kaynaklanır. Bu yüzden yağ alımını azaltmak amacıyla içinde peynir, çift hambutger köftesi, vb bulunmayan en basit hamburgeri seçin. Daha fazla marul, domates, soğan, turşu gibi sebzeler içermesine de dikkat edin. Eğer hamburger ekmeğinde tahıllı ekmek seçeneği varsa bu tür ekmeği seçmenizde fayda var.

 

Hamburgerin yanında ne yiyebilirsiniz ?

Fast food restoranlarında hamburgerin yanında genellikle kızarmış patates sunulmaktadır. Eğer her seferinde sistematik bir şekilde patates kızartması yemiyorsanız bunun bir sakıncası yok. Ancak tüm fast food restoranlarının menülerinde çok çeşitli salatalar da var ve hamburgerinizin yanına kızarmış patates yerine bir salata tercih edebilirsiniz. Hamburgerinizin ya da kızarmış patateslerinizin içine ya da üzerine mayonez koyma alışkanlığınız varsa, mayonez çok yağlı olduğu için yerine hardal ya da ketçap koyun.

 

İçecek

Menülerin ayrılmaz parçası olan şekerli ve gazlı içecekler yerine su ya da % 100 meyve suyu seçebilirsiniz. Eğer mutlaka gazlı içecek içmek istiyorsanız bu durumda ''light'' olanını alabilirsiniz. Ayrıca yine menüde bulabileceğiniz mik-shake kalsiyum yönünden zengin bir içecektir ve genellikle yarım yağlı ya da yağsız sütten hazırlanmaktadır. Ancak milk shake'in çok fazla şeker içerdiğini de unutmayın.

 

Tatlı seçimi

Meyve salatasını, dondurma, kek ve pastalara tercih edin.

 

15/08/2014

 

Bu yazı KolayDoktor.com'un doktorlardan oluşan tıbbi yayın kurulu tarafından aşağıdaki bilimsel kaynaklar kullanılarak  özgün makale olarak yazılmıştır. Yazının ve görsellerinin tüm yayın hakları KolayDoktor.com'a aittir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. Başka yerde yayınlanamaz. Kopyalanması halinde yasal işlem uygulanacaktır.

 

Kaynak:

Fransa Ulusal Beslenme ve Sağlık Programı (PNNS) yayınları

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


Reklamlar