7 Aralık 2021 Salı

Güneşten korunmada 10 altın kural

Yazın güneş altında dolaştığınız saatlere dikkat edin

Yazın özellikle öğlen saat 12 ile öğleden sonra saat 16 arasında UV ışınları çok kuvvetli olduğu için güneş altında dolaşmamakta fayda var. Diğer bir deyimle ''gölgenizin boyunuzdan kısa olduğu saatlerde'' güneş altında olmamaya bakın.

 

Mutlaka korunun

Geniş kenarlı bir şapka ve kapladığı alan geniş , kalın saplarıyla yanları da korumalı olan güneş gözlükleri kullanın (CE3 veya 4 kategorisi güneş gözlükleri). Mümkünse vücudunuzun büyük bölümünü örten bol ve sık dokunmuş kıyafetler giyin. Vücudunuzun güneşe maruz kalan bölgelerine ise koruma faktörü en az 25 olan (SPF 25) güneş kremleri kullanın ve her 2 saatte bir kremi tekrar sürün.

 

Bebekleri ve çocukları güneşten çok iyi koruyun

Unutmayın ki buluğ çağına kadar çocukların savunma mekanizmaları erişkinlere göre daha zayıftır.Bebek ve ciltleri ve gözleri erişkinkilerden çok daha hızlı zarar görür.

 

Deniz kenarında ya da dağda kendinizi UV ışınlarına karşı güvende hissetmeyin

UV ışınları sıcak değildir. O nedenle özellikle deniz kenarında ya da dağda rüzgar ve serinlik sizi aldatmasın. Rüzgara ve serinliğe rağmen çok fazla UV alabilirsiniz.

 

Güneş yanıklarından kaçının

Bronzlaşmış olsanız bile güneşten korunmaya devam edin.

 

UV lambalarından kaçının

UV lambaları deri kanseri riskini arttırır ve deri yaşlanmasını hızlandırır.

 

İlaç alıyorsanız , parfüm ya da deodorant kullanıyorsanız güneşe çıkarken dikkat

Bazı ilaçlar, parfüm ya da deodorantlar, güneş ışınları nedeniyle ciddi yanıklara ya da allerjik reaksiyonlara sebep olabilirler.

 

Güneşlenmiyorsanız bile yazın açık havada güneş kremi ve güneş gözlüğü kullanın

Yazın spor yapmak ya da başka nedenlerle açık havada uzun süre bulunmanız gerekiyorsa mutlaka güneş kremi ve güneş gözlüğü kullanmalısınız.

 

Yansımaya dikkat

Deniz ve göl gibi parlak yüzeyler ile kumsal ve kar gibi açık renkli yüzeyler UV ışınlarını ayna gibi yansıtır. Bu durum deri ve gözlerin daha fazla güneş ışınına maruz kalmasına yol açar.

 

Dengeli beslenin

Vitaminler, oligoelementler ve antioksidanlardan zengin beslenme, derinin UV ışınlarına karşı direncini arttırır, ama tabii ki bu sizi güneşten korunmaktan vazgeçirmemeli.

 

15/03/2014

 

Bu yazı KolayDoktor.com'un doktorlardan oluşan tıbbi yayın kurulu tarafından aşağıdaki bilimsel kaynaklar kullanılarak  özgün makale olarak yazılmıştır. Yazının ve görsellerinin tüm yayın hakları KolayDoktor.com'a aittir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. Başka yerde yayınlanamaz. Kopyalanması halinde yasal işlem uygulanacaktır.

 

Kaynaklar:

  • Dünya Sağlık Örgütü yayınları

  • Fransa Güneş Güvenliği Derneği (Association Sécurité Solaire)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


Reklamlar