26 Eylül 2020 Cumartesi

Kanserler

 

Sayılarla dünyada kanser ve başlıca özellikleri

 • Kanser 2012 yılında toplam 8,2 milyon ölüm ile dünyadaki başlıca ölüm nedenlerinden biri oldu.

 • Akciğer, mide, karaciğer, kolon (kalınbarsak) ve meme kanserleri dünyada en çok ölüme neden olan kanser türleri.

 • Erkeklerde ve kadınlarda en sık görülenler farklı kanser türleri.

 • Dünyadaki kanserden ölümlerin % 30'u 5 ana nedene dayanıyor :

    • Kilo fazlalığı,

    • Yetersiz meyve ve sebze tüketimi,

    • Hareketsizlik,

    • Sİgara ve tütün tüketimi,

    • Alkol tüketimi

 • Sigara ve tütün tüketimi kanser oluşumu için en büyük risk faktörü olarak görülüyor. Sigara, dünyada tüm kanserden ölümlerin % 22'sinden, akciğer kanserinden ölümlerin % 71'inden sorumlu.

 

Kanserlerin sebebi nedir ?

Kanser bir tek hücreden oluşup yayılmaya başlar. Normal bir hücrenin anormal bir yapı olan tümör hücresine dönüşümü birkaç etapta olur. Klasik olarak önce kanser öncesi oluşum (prekanseröz lezyon) ortaya çıkar, daha sonra malign, yani kötü huylu tümöre dönüşür.

Hücrelerdeki bu değişiklikler kişinin genetik özellikleri ve dış faktörlerin biribirleriyle etkileşimi sonucu olur. Bunları 3 grupta toplayabiliriz :

 

Fizik kanserojenler : Güneş ışınları (UV ışınları), radyasyon

 

Kimyasal kanserojenler : Asbest, sigara ve tütün dumanı içindeki bileşenler, aflatoksin (gıda maddelerinde oluşur), arsenik (içme suyunu kirletir) gibi.

 

Biyolojik kanserojenler : Virüs, bakteri ve bazı parazitler tarafından oluşturulan enfeksiyonlar gibi.

 

Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi (IARC) ve Dünya Sağlık Örgütü bir kanserojen maddeler listesi oluşturmuş ve bu listeyi sürekli olarak güncellemektedir.

 

Yaşlanma da kanser oluşumunda bir diğer ana faktördür. Bu, bir taraftan çeşitli kanser nedenlerinin yıllar boyunca toplam etkisinden, diğer taraftan da ilerleyen yaş ile birlikte vücudun savunma mekanizmalarının zayıflamasından kaynaklanmaktadır.

 

Kanserin etkisi nasıl azaltılabilir ?

Bilim insanları günümüzde kanserin nedenleri, korunma yolları ve tedavisi hakkında geniş bilgi ve tecrübe birikimine sahiptir. Bu sayede kanserin genel olarak etkisi korunma yöntemlerinin uygulanması, erken teşhis ve uygun tedavi ile azaltılabilir. Erken teşhis ve uygun tedavi ile bugün birçok kanser türü için tam iyileşme mümkündür.

 

08/05/2014

Bu yazı KolayDoktor.com'un doktorlardan oluşan tıbbi yayın kurulu tarafından aşağıdaki bilimsel kaynaklar kullanılarak hazırlanmıştır.

 

Kaynaklar :

1) GLOBOCAN 2012, IARC

 

2) de Martel C, Ferlay J, Franceschi S, et al.

Global burden of cancers attribuable to infections in 2008 : a review and synthetic analysis.

The Lancet Oncology 2012;13 : 607-615

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


Reklamlar