7 Aralık 2021 Salı

İyi bir uyku sizin elinizde

 

Alabileceğiniz basit önlemlerle dinlendirici bir uyku uyuyup dinç kalkabilmenin anahtarı aslında sizin elinizde. İşte uzmanların, herkesin uygulayabileceği tavsiyeleri:

Akşamları kahve, çay, C vitamini ve kolalı içecekler tüketmeyin.

Saat 20'den sonra spor ve fiziksel aktivitelerden kaçının, tam tersine, kitap okumak, ıhlamur gibi bitki çayları içmek, yatmadan 1-2 saat önce ılık bir banyo yapmak gibi vücudu ve zihni rahatlatıcı faaliyetlerde bulunmalısınız.

Akşamları hafif yemekler yemeli ve yemekte alkollü içecekler tüketmemelisiniz. Ağır bir akşam yemeği ve yanında içilen alkollü içecekler uykunuzu bozucu etki gösterir.

Kendi uyku saatinizi ve ritminizi bulun ve hep aynı saatte yatmaya çalışın.

Uyuduğunuz odada açık cep telefonu bırakmayın. Cep telefonlarının yaydığı dalgaların uykuyu bozduğu birçok araştırmayla saptanmış durumda. Baş ucunuza konmuş açık cep telefonu 1 saat daha az uyumanıza neden olabilir !

Uyuduğunuz odanın tamamen karanlık olmasını sağlayın. Priz ışığı, elektronik çalar saat ışığı gibi odada parazit ışık kaynağı oluşturabilecek cihazları kapatın ya da odadan çıkartın.

Uyuduğunuz odada gece sıcaklığın 20°C' nin üzerinde olmamasını sağlayın.

Evinizde evcil hayvan varsa gece odanıza ya da yatağınıza almayın. Uykunuz boyunca sizi birçok kez uyandırabilir. Ayrıca yataktaki hayvan tüyleri de allerji nedeni olabilir.

Mümkünse yatağınızı yenileyin. Fransa'da Monpellier Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, yeni bir yatağın gece başına uykuyu ortalama 53 dakika arttırdığını ortaya koymakta !

Yatak alırken boyutlarını iyi seçin. İki kişilik yatak alırken 140 x 190 cm'lik en küçük çift kişilik yatak boyutlarından kaçının. İyi bir uyku için çift kişilik yatak genişliği ideal olarak 180 cm olmalıdır. Yatağın boyu ise kendi boyunuzdan 20 cm fazla olmalıdır. 200 cm'lik yatak boyu çoğu kişi için yeterli bir uzunluktur.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


Reklamlar