23 Eylül 2021 Perşembe
Anasayfa Diyabet Diyabetik ayak nedir ? Nasıl önlenebilir ?

Diyabetik ayak nedir ? Nasıl önlenebilir ?

 İster Tip 1, ister Tip 2 diyabet nedeniyle olsun, ayaklarda oluşan yara ve infeksiyonlar diyabetin başlıca komplikasyonlarındandır.

 

Diyabet uzun vadede ayaklarda hassasiyetin azalmasına ve buna bağlı olarak da ayaklarda oluşabilecek yaraların ya da yanıkların hissedilememesine yol açabilir. Ayrıca yine diyabete bağlı olarak bacakları besleyen damarların iç yüzeylerinde oluşan harabiyet, bacakların alt kısımları ve ayaklardaki kan akışını bozabilir. Ayaklarda cildin kuru olması dolayısıyla çatlaklar ve ufak yaralar oluşabilir. İlerleyen yaşla birlikte ayak kemiklerinde şekil bozuklukları oluşup bu kemiklerin cilde baskı uyguladıkları bölgeler ortaya çıkabilir ve bu bölgelerde nasır ve yaralar oluşabilir.

Tüm bu faktörler, diyabetik ayak komplikasyonlarının ortaya çıkmasında rol oynar.

 

Araştırmalara göre diyabetli kişilerin % 3 – 10'unun ayaklarında bu hastalığa bağlı bir problem oluşmakta ve 15 hastadan birinde ayağın kesilmesi zorunlu olmaktadır. Her yıl dünyada 1,3 milyon kişi diyabet nedeniyle ayağını ya da bacağını kaybetmektedir.

 

Yani şunu hiç unutmamalıyız ki, kötü tedavi edilen ya da ihmal edilen diyabetik ayak kesilmeye kadar gidebilmektedir. 3 faktör bu sonuca götürür:

 • Ayakta bir yaranın varlığı,

 • Kötü kan dolaşımı,

 • Lokal enfeksiyon.

 

Ayağında küçük bir yara oluşan diyabet hastalarının çoğunun bacak ve ayaklarında kan dolaşımı da kötü olduğundan yara iyileşmesi için gerekli olan oksijen kanla taşınamaz ve yara iyileşmesi gecikir. Buna lokal enfeksiyon da eklenince ''diyabetik ayak'' için tüm şartlar oluşmuştur.

 

Tedavi

Diyabetik ayak için en iyi tedavi korunmadır. Diyabetli kişiler ayaklarını her gün kontrol etmelidir. Bu kontrol sırasında hemen önlem alınması gereken ayakkabı vurması, batık tırnak, vb. nedenlere bağlı yara aranır. Tavsiye edilen diğer önlemler şöyle sıralanabilir:

 • Yaralanma olasılığı nedeniyle yalın ayak yürümekten kaçınılmalıdır,

 • Vurmayan, geniş, yumuşak ve konforlu ayakkabılar giyilmelidir.

 • Ayakların yanabileceği çok sıcak banyolardan kaçınılmalıdır,

 • Batık tırnağa neden olmamak için ayak tırnakları dikkatle kesilmeli ve çok kısaltılmamalıdır.

 

Eğer ayaklara yapılan günlük kontrollerde bir yaraya rastlanırsa ve bu yara kapanmıyorsa zaman geçirmeden tedavisine başlanmalıdır. Bu tedavi yaranın türüne, büyüklüğüne ve nedenine göre farklı stratejilerle tedavi gerektirebilir. Ama her zaman amaç:

 • Dolaşımı iyileştirmek (gerekirse cerrahi yöntemlerle),

 • Ağrı kesicilerle ağrıyı kesmek, var ise lokal enfeksiyonu tedavi etmek (gerekirse uygun antibiyotiklerle),

 • Ayağa baskıyı azaltmak (özel ayakkabı, tekerlekli sandalye ya da geçici süre yatak istirahati ile),

 • Yara içindeki ve çevresindeki ölü dokuları cerrahi olarak temizlemek,

 • Ve tabii ki tüm bu tedavilerin sonuç verebilmesi için kan şekeri düzeyinin düzenlenmesi ve sık kontrolüdür.

 

27/09/2015

 

Op.Dr. Cem ZEYBEK

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

 

Bu yazının ve görsellerinin tüm yayın hakları KolayDoktor.com'a aittir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. İzinsiz başka yerde yayınlanamaz. Kopyalanması halinde yasal işlem uygulanacaktır.


 

Kaynaklar:

Dumont L.-A, Martini J., Grolleau-Raoux J.-L., Chavoin J.-P. Prise en charge chirurgicale du pied chez le diabétique. EMC (Elsevier Masson SAS, Paris), Techniques chirurgicales – Chirurgie plastique reconstructrice et esthétique, 45-880, 2009.

 

Société de pathologie infectieuse de langue française – Recommandations pour la pratique clinique – Prise en charge du pied diabétique infecté. - Texte court, 2006.

 

International Working Group on Diabetic Foot.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


>>
1
<<
Reklamlar