7 Aralık 2021 Salı
Anasayfa Estetik ve Güzellik Gözkapağı estetiği

Göz kapağı estetiği

Göz kapağı estetik ameliyatları (blefaroplasti), doğuştan var olan ya da yaşlanmaya bağlı olarak gelişen göz kapağı görünüm bozukluklarını ortadan kaldırmayı hedefler. Amaç bakışlardaki yorgun ifadeyi daha dinç ve dinlenmiş ifadeye dönüştürmektir.

 

Sadece üst veya alt göz kapaklarına ya da üst ve alt göz kapaklarının hepsine aynı anda uygulanabilir. Göz kapağı estetik ameliyatları tek başına yapılabildiği gibi, diğer yüz gençleştirme girişimleriyle kombine olarak da uygulanabilir ( yüz germe ameliyatı, yağ enjeksiyonu ya da peeling, lazer gibi uygulamalar ile aynı anda).

 

Blefaroplasti ile neler düzeltilir ?

Üst göz kapaklarındaki şişkinlikler ya da yaşlandıkça oluşan ve sarkan deri fazlalıkları, alt göz kapaklarındaki kırışıklıklar ve torbalar göz kapağı estetik ameliyatı ile düzeltilebilmektedir. Yapılan düzeltmeler uzun yıllar kalıcıdır ve göz kapağı fonksiyonlarını bozmaz.

 

Erkeklerde ve kadınlarda genellikle kırklı yaşlardan itibaren uygulanmakla birlikte, eğer estetik görünüş bozukluklari yaşlanmaya bağlı olmayıp, doğuştan ise daha erken yaşlarda da blefaroplasti ameliyatı yapılabilir (göz altı torbaları gibi).

 

Ameliyat öncesi dönem

Gözlerde ya da göz kapaklarında ameliyata engel oluşturabilecek bir durum olup olmadığını anlamak açısından ameliyatı yapacak plastik cerrah, detaylı bir muayene ve sorgulama yaptıktan sonra ameliyat öncesinde bir göz muayenesini gerekli görebilir.

 

Ameliyattan 15 gün öncesinden itibaren Aspirin ya da kan sulandırıcı diğer ilaçlar ve anti-inflamatuar ilaçlar kullanılmamalıdır. Ayrıca eğer Omega-3 takviyesi kullanılıyorsa ameliyattan 1 hafta önce bırakılmalıdır. Sigaranın da ameliyattan 1 – 2 ay kadar önce bırakılması tavsiye edilir.

 

Göz kapağı estetik ameliyatından 1 gün önce gerekli kan tahlilleri yapılır.

 

Hangi tip anestezi kullanılır ?

Gözkapağı estetik ameliyatları genellikle lokal anestezi altında yapılır ve gece hastanede yatmayı gerektirmez. Ancak hastanın isteği doğrultusunda lokal anesteziye ek olarak sedasyon da uygulanabilir.

 

Ameliyat süreci

Uygulanan cerrahi teknik cerrahlara göre bazı farklılıklar gösterebilir, ancak ortak özellikleri şöyle sıralanabilir:

Üst göz kapağındaki kesinin, göz kapağı kıvrımı içinde kalacak dolayısıyla görünmeyecek bir iz bırakacak şekilde yapılması,

Alt göz kapağı kesisinin ise alt göz kapağının 1 – 2 mm altında kalacak şekilde yapılmasıdır.

Eğer alt göz kapaklarında çıkarılacak deri fazlalığı yoksa ve ameliyat sadece alt göz kapaklarındaki torbaları gidermek için yapılıyorsa, kesinin göz kapağının iç tarafından yapıldığı bir alternatif teknik de vardır.

 

Ameliyat sonrası dönem

Blefaroplasti genellikle ağrısız bir ameliyattır. İlk günlerde göz kapaklarında bir gerginlik hissi olabilir. Yine ameliyatı takip eden ilk bir kaç gün gözler kitap okuma ya da televizyon seyretme gibi aktivitelerle fazla yorulmamalı ve mümkün olduğunca dinlendirilmelidir. Ameliyatın ertesi gününden itibaren gözlerin çevresinde bir kaç gün sürecek şişlik ve morluklar oluşabilir.

Dikişler ameliyatı takip eden 4 – 5'inci günlerde alınabilir. Ameliyat olan kişi yaklaşık bir hafta içinde normal sosyal aktivitelerine dönebilir.

İlk birkaç hafta izler hafif pembe kalabilir. Ancak ameliyat sonrası 7. günden itibaren makyaj yapmak mümkündür. Ameliyatın kesin sonucu 3 – 6 ay sonra ortaya çıkar. Bu süre içinde ameliyat sahasındaki dokular normale dönmüş olur.

Göz kapağı estetik ameliyatlarında oluşabilecek komplikasyonlar

İdeal şartlarda, yeterli bilgi ve beceriye sahip plastik cerrahlar tarafından yapılmış olsa da her cerrahi müdahalede olabileceği gibi göz kapağı estetik ameliyatlarında da bazı komplikasyonlar oluşabilir. Bunlar şöyle sıralanabilir:

Hematom: Deri altında kan birikmesidir. Eğer önemli miktarda ise boşaltılması gerekebilir.

Enfeksiyon: Göz kapağı ameliyatlarında enfeksiyon çok ender görülen bir durumdur. Lokal tedaviler ve antibiyotik ile ortadan kaldırılabilir.

Bozuk yara iyileşmesi: Göz çevresi derisinin çok ince olması nedeniyle kötü skar dokusu oluşması göz kapağı ameliyatlarında çok ender görülen bir durumdur. Bu bölgedeki yara izleri genellikle hemen hemen hiç belli olmayacak şekilde iyileşir.

Epidermik kist: Derinin çok ince olan yerlerinde dikiş izi üzerinde oluşabilirler. Genellikle kendi kendine iyileşir ancak steril bir iğne ya da bistüri ile de kolayca çıkarmak mümkündür. Epidermik kistler estetik sonucun kalitesini etkilemezler.

Gözyaşı salgısında azalma: Göz kuruluğu şikayeti olan kişilerde ameliyat sorası bu durum daha belirgin hale gelebilir.

Ektropion: Alt göz kapağının aşağıya ve dışa doğru sarkma eğilimidir.

 

23/09/2014

Op.Dr.Cem ZEYBEK

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

 

Bu yazının ve görsellerinin tüm yayın hakları KolayDoktor.com'a aittir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. Başka yerde yayınlanamaz. Kopyalanması halinde yasal işlem uygulanacaktır.

 

Kaynaklar:

  1. Fransız Plastik Cerrahi Derneği (Société Française de Chirurgie Plastique, Reconstructrice et Esthétique, SOFCPRE) yayınları,

  2. Chirurgie Plastique, Reconstructrice et Esthétique, M.REVOL, 2010

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


>>
1
<<
Reklamlar