7 Aralık 2021 Salı
Anasayfa Estetik ve Güzellik Yüz ve Boyun Germe

Yüz Germe

 

Bugünkü modern yüz ve boyun germe tekniklerinde  hem yüz hem de boyun bölgesi yaşlanma belirtilerine karşı sınırlı ya da kapsamlı cerrahi müdahale imkanları vardır.

 

Kapsamlı şekilde yapılan yüz ve boyun germe ameliyatı bu bölgenin yaşlanma belirtileri için en iyi ve kalıcı sonuçları vermektedir, çünkü boynun orta bölgelerinden başlayıp yüzü içine alan  ve şakaklara kadar uzanan geniş bir kısımdaki yaşlanma belirtilerine çözüm getirebilmektedir.

 

Yüz germe ameliyatının amacı yüz ve boyun bölgesinde kendini bırakan ve sarkan deri-derialtı dokularını restore ederek gençleştirmektir.

 

Eğer gerekiyorsa aynı ameliyat sırasında bu bölgelerdeki hacim kaybı da yağ enjeksiyonu ile giderilebilmektedir. Bu ameliyat sadece deriyi germek amacıyla yapılmaz. Sonucu uzun süreli kılan , deri altı dokularının da toparlanarak gerilmesidir.

 

Yüz germe ameliyatı sırasında gıdı bölgesinde var olabilecek fazla yağ dokuları da ince kanüllerle liposuction yöntemiyle alınabilir.

 

Yüz germe ameliyatı, yüz ve boyun bölgesinin sarkmasına karşı yapıldığı için göz kenarlarındaki ve ciltteki yüzeyel kırışıklıklara etkisi olmaz. Bu nedenle Botox enjeksiyonu, peeling, ya da fraksiyonel karbondioksit lazerleri de yüz germe ameliyatı ile kombine şekilde uygulanabilir. Ayrıca eğer üst göz kapaklarında sarkma ya da alt göz kapaklarında da torba ya da kırışıklıklar varsa, yine yüz germe ameliyatı ile aynı zamanda kombine olarak göz kapakları ameliyatı da yapılabilir.

 

Yüz germe ameliyatının yara izlerinin tamamına yakını gözle görülmeyen yerlerde bulunmaktadır. İzler, şakakta saçların içinde, kulağın içinde ve arkasında, eğer izin enseye kadar uzanması gerekiyorsa da yine saçların içinde kalmaktadır.

 

Yüz germe ameliyatı 40 - 45 yaşından itibaren yapılmaktadır. Bu yaşlardan önce başlayan yaşlanma belirtileri ise ya ameliyatsız güzellik yöntemleri ya da daha az invazif cerrahi yöntemlerle çözümlenmektedir.

 

Ameliyat öncesi dönem

Eğer ameliyat olacak kişi eğer sigara içiyorsa, yara iyileşmesinde bozukluk ve deri nekrozu olmaması için yüz germe ameliyatından en az 2 ay önce sigaranın kesinlikle bırakılması çok büyük önem taşımaktadır.

Ameliyattan 15 gün önceden itibaren Aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçlar, anti-inflamatuar ilaçlar, Omega-3 kapsülleri bırakılmalıdır.

 

Ameliyat

Yüz germe ameliyatı hasta konforu açısından çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Ameliyat süresi, yapılacak işlemlerin genişliğine bağlı olarak değişmekle birlikte genellikle 3 saat civarındadır.

 

Ameliyat sonrası dönem

Ameliyat, 1 gece hastanede yatmayı gerektirir. Drenler genellikle 24 saatte çekilir. Şişlikler ve morluklar 1 hafta kadar devam eder. Morluklar sürdüğü sürece güneşten korunmalıdır.  Yüz ve boyun germe ameliyatlarının sonrası ağrılı değildir ancak ilk günler özellikle kulak arkalarında gerginlik hissi olabilir. Eğer kendi kendine eriyen dikişler kullanılmamışsa, dikişler yerlerine göre 7 – 14 gün içinde alınır. Kesin sonuç ameliyattan 1 – 3 ay sonra görülür.

 

Yüz germe ameliyatının olumlu etkisi yıllarca devam eder, ancak bu sürenin mümkün olduğunca uzatılması için ameliyatı takip eden yıllar içinde bazı ameliyatsız güzellik yöntemleri ile bakım da önerilir.

 

Yüz germe ameliyatının komplikasyonları

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi, seyrek görülse de yüz germe ameliyatının muhtemel komplikasyonları olabilir.

Bunlar:

Hematom (Deri altında kan birikmesi) : Eğer konmuş drenler hematomu boşaltmak için yeterli olmuyorsa birikmenin boşaltılması gerekebilir.

Kısmi deri nekrozu: Genellikle sigara içen ve ameliyattan en az 2 ay önce sigarayı bırakmamış kişilerde görülür. Bu nedenle yüz germeden 2 ay önce sigaranın kesinlikle bırakılması çok önemlidir.

Enfeksiyon: Çok nadir görülür, eğer oluşursa antibiyotik tedavisi uygulanması gerekir.

Sinir yaralanmaları: Ameliyat sırasında yüz sinirlerinin yaralanması riski çok nadirdir. Bazı fasiyal sinir yaralanmalarının sonuçları birkaç ay sonra kendiliğinden ortadan kalkabilir.

Bozuk yara iyileşmesi: Yüz germe ameliyatında yara izlerinin tamamına yakını saçların içinde ya da kulak arkasında gizlidir. Çok az bir kısmı kulak önü veya içine doğru olabilir. Bu yara izlerinin iyileşmesi bozuk olursa düzeltmek için lokal anestezi altında küçük bir müdahale gerektirebilir.

 

14.05.2014

 

Op.Dr.Cem ZEYBEK

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


>>
1
<<
Reklamlar