22 Ocak 2022 Cumartesi
Anasayfa Kadın Sağlığı Kadın Üreme Organları

Kadın genital (üreme) organları


 

Kadın genital organları iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır.

 

İç Genital Organlar

 

Uterus (Rahim): Karın içerisinde alt bölgede yer almaktadır. Döllenmiş yumurtanın fetus’a (bebek) geliştiği ve doğuma kadar ev sahipliği yaptığı organ olan uterus armut şeklinde olup üst tarafı geniş aşagıya doğru olan kısmı daralmaktadır. Uterusun dar alt ucuna serviks adı verilir ve vajene açılır.

 

Fallop Tüpleri: Uterusun üst her iki tarafda yumurtalıklara doğru uzanan fallop tüpleri bulunur. Yumurtalıktan atılan yumurta fallop tüpü tarafından tutulur ve tüp ile uterusa doğru taşınır. Serviks yolu ile rahime ve tüplere geçen spermler tüp içerisinde yumurtayı döllerler. Döllenen yumurta yine tüpler tarafından rahime taşınır.

 

Overler ( Yumurtalık): Uterusun her iki yanında bulunan oval şekilli yumurtalıklar çok sayıda yumurta hücresi içerirler . yumurtalılkların görevi yumurta ve hormon üretmektir.

 

Vajen: Doğum kanalı olarakta bilinen vajen serviks yolu ile uterusu dış ortama bağlar.

 

Dış Genital Organlar ( Vulva)

 

Labia Major: Üzeri kılla kaplı , ter ve yağ bezleri içeren dış genital organları koruyan labia majorlar büyük dudak olarak da adlandırılmaktadır.

 

Labia Minor ( Küçük Dudak): Labia majorların altında yer alan L Minorlar vajen ve uretra çıkışını, klitorisi çevrelerler.

 

Bartolin Bezi: Vajen girişinin her iki yanında yer alan bartolin bezlerinin salgısı vajende kayganlığı sağlar.

 

Klitoris: Erkeklerdeki penisin muadili olan klitoris labia minorların ön birleşim yerinde uretral açıklığın üstünde yer alır. Penis gibi uyarıya hassas ve erektil bir yapıdır.

 

Op.Dr.Nuri DELİKARA

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

07/03/2014

 

Bu yazı ve kullanılan fotoğraf, video ve diğer içeriklerin tüm yayın hakları KolayDoktor.com’a aittir. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. İzinsiz başka yerde yayınlanamaz. Kopyalanması halinde yasal işlem uygulanacaktır.

 

 

Kaynak: CURRENT Diagnosis & Treatment Obstetrics & Gynecology. 2012

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pinterest Google+ Paylaş Twitter Facebook Yazdır


>>
1
<<
Reklamlar